Home | Artistes & Staff | The Masterclasses | Staying in Prague | How to apply | Feedback | Gallery | About us

Artistes: Sergei Poluetkov

Artistes 2008
Christopher Hampson
Václav Janeček PhDr
Václav Kuneš*
Charles Mudry*
Nataša Novotná*
Daria Klimentová
Beatrice Knop*
Barbora Kohoutková*
Tamara Rojo
Tamás Solymosi*
Jan-Erik Wikström
Yat Sen Chang
*new in 2008

Staff
Jonathan Still (pianist)
Sergei Poluetkov (pianist)
Ian Comer (administrator)
Jiří Čumpelík (physiotherapist)

Artistes 2007
Patrick Delcroix *
Maina Gielgud *
Guillaume Graffin *
Amy Hollingsworth
Václav Janeček PhDr

Daria Klimentová

Daria Pavlenko
*
Sofiane Sylve
*
Jan-Erik Wikström *
* new in 2007

sArtistes 2006
Otto Bubeniček
Viviana Durante
Christopher Hampson
Amy Hollingsworth
Daria Klimentová
Jan Kodet*
Larisa Lezhnina*
Laurent Novis

Roland Price*

*New in 2006!

Artistes 2005
Ivan Cavallari
Viviana Durante
Christopher Hampson
Amy Hollingsworth
Daria Klimentová
Laurent Novis
Monica Zamora

Artistes 2004
Mark Baldwin
Otto Bubeniček
Brenda Edwards
Václav Janeček PhDr
Daria Klimentová
Christopher Hampson
Greg Horsman
Tamara Rojo
Francine Richard

Artistes 2003
Yat Sen Chang
Amy Hollingsworth
Andria Hall
Irek Mukhamedov
Agnes Oaks

Sergei PoluetkovBorn in Bishkek in Kyrgyzstan, Sergei Poluetkov studied piano, conduction and composition in Moscow, Petrograd and Saratov, and also graduated as a composer. He graduated from the State Institute of the Arts in his home town of Bishkek, and was a repetiteur and conductor for the ballet and opera of the National Theatre there for seven years. Since 1990 he worked as a ballet repetiteur, and as a conductor at the Bolshoi Ballet in Moscow. Since 1993, he has lived in Prague, working as conductor and repetiteur for the ballet of the National Theatre in Prague. He is the composer of several ballets, and was the artistic consultant and musical arranger of music from Verdi's La Traviata for the dance production La Dame au Camelias (Dáma s kaméliem).

Narodil se v Biškeku v Kirgizstánu v roce 1953. Studoval hru na klavír, dirigování a kompozici na různých hudebních školách v Moskvě, Petrohradě a Saratově. Jako skladatel vystudoval také vysokou školu. Absolvoval na Státním institutu umění v rodném Biškeku v roce 1983, kde byl do roku 1990 korepetitorem baletu a dirigentem ve Státním Divadle opery a baletu.Od roku 1990 pracoval jako korepetitor baletu a byl na stáži jako dirigent ve Velkém divadle v Moskvě. Od roku 1993 žije v Praze a působí jako dirigent a korepetitor baletu v Národním divadle v Praze. Je autorem několika baletů včetně hudební režie a orchestrálního aranžmá z opery Giuseppe Verdiho La traviata pro tanečně provedenou Dámu s kaméliemi. Angažmá: 1973 - 1989 - Divadlo opery a baletu v Biškeku. 1990 - 1993 - Velké divadlo v Moskvě. Od roku 1993 pracuje v Národním divadle v Praze a působí zde jako dirigent a korepetitor. Pravidelně se zúčastňuje všech zájezdů baletu.

Copyright © 2003-2008 International Ballet Masterclasses in Prague. All rights reserved. All images on this site are copyright © Daria Klimentová unless otherwise stated, and may not be copied or reproduced without permission.